63% ankietowanych kobiet boi się krytyki swoich kompetencji - raport  „Jesteś ekspertką! Uwierz w to!"
Eksperckość kobiet jest nieodzownym elementem postępu społecznego, gospodarczego i naukowego. Jednakże, pomimo rosnącej roli kobiet w różnych dziedzinach, nadal istnieją pewne wyzwania, które mogą powstrzymywać kobiety przed pełnym wyrażaniem swojej wiedzy. Czy kobiety w Polsce czują się ekspertkami? Co powstrzymuje je przed dzieleniem się wiedzą z innymi? Czy są gotowe na to, aby zarabiać na swoich umiejętnościach i predyspozycjach? Na te i inne pytania odpowiada raport przygotowany przez Olę Gościniak “Jesteś ekspertką! Uwierz w to!” .
2023-07-11, 15:31

Eksperckość kobiet jest nieodzownym elementem postępu społecznego, gospodarczego i naukowego. Jednakże, pomimo rosnącej roli kobiet w różnych dziedzinach, nadal istnieją pewne wyzwania, które mogą powstrzymywać kobiety przed pełnym wyrażaniem swojej wiedzy.  Czy kobiety w Polsce czują się ekspertkami? Co powstrzymuje je przed dzieleniem się wiedzą z innymi? Czy są gotowe na to, aby zarabiać na swoich umiejętnościach i predyspozycjach? Na te i inne pytania odpowiada raport przygotowany przez Olę Gościniak “Jesteś ekspertką! Uwierz w to!” .

 

Skąd pomysł na raport?

Ola Gościniak od wielu lat wspiera kobiety w biznesie online. Motywuje, pokazuje różne możliwości na stworzenie dochodowego biznesu. Wszystko opiera się na swojej wiedzy.

 

Już dawno zauważyłam, że kobiety mają ogromny potencjał i możliwości, ale mają wiele blokad, które powstrzymują je przed jawnym dzieleniem się wiedzą. To był zapalnik, do zrobienia badania w tym temacie. Chciałam sprawdzić jak to wygląda, zbadać co wpływa na kobiety, co podcina im skrzydła, tak aby im jeszcze bardziej pomóc. I tak powstał raport.Powiedziała Ola Gościniak, Pomysłodawczyni raportu.

 

Raport “Jesteś ekspertką! Uwierz w to”

 

Jednym z głównych powodów, dla których kobiety mogą odczuwać obawy, jest kulturowy kontekst i społeczne oczekiwania. Niestety nadal w naszym społeczeństwe, jest przeświadczenie, że kobiety nie są wystarczająco kompetentne, że powinny być skromne i nie wychylać się. Niestety, to może prowadzić do braku pewności siebie, obawy przed podzieleniem się swoimi pomysłami lub prezentowaniem swojej wiedzy.

 

W przygotowaniu badania oraz jego opracowaniu zaangażowana była Janina Bąk – specjalistka od badań statystycznych: “Od 10 lat dzielę się wiedzą w różnorakich formach. Jest to moje główne źródło dochodu i coś, co sprawia mi dużo radości i satysfakcji. Dlatego z przyjemnością pomogłam przy projektowaniu badania i tworzeniu raportu: „Jesteś ekspertką! Uwierz w to”. To ważne, by dowiedzieć się, jakie cechy – według opinii publicznej – powinien posiadać ekspert, ale również, jakie są główne obawy i bariery, które hamują kobiety przed dzieleniem się wiedzą i zarabianiem na tym. Mam nadzieję, że ten raport będzie pierwszym krokiem ku temu, by jak najwięcej kobiet te obawy przezwyciężyło.“

 

W ankiecie wzięło udział 1088 osób, w tym 1019 kobiet, 61 mężczyzn i 8 osób, które nie oznaczyły płci. Z racji dużej dysproporcji na potrzeby raportu przygotowane zostało omówienie 1019 głosów kobiet.

W badaniu udział wzięło 1019 kobiet z całej Polski, które w większości mieszkają w miastach wojewódzkich i mają wyższe wykształcenie. Największy odsetek ankietowanych to kobiety w wieku od 31 do 40 roku życia, zajmujące się branżami marketingu, biznesu, rozwoju osobistego czy rękodzieła, zatrudnione na etacie bądź pracujące na własny rachunek.

Z przeprowadzonego badania wynika, między innymi że, kobiety w Polsce nie czują się ekspertkami, zaledwie 120 kobiet z 1019 (11%) uznało się za ekspertkę na 5. Jednak wśród kobiet z wykształceniem wyższym 49% (457) uważa, że wysokie poczucie własnej wartości definiuje eksperta.

Zobacz raport: https://olagosciniak.pl/raport-2023

19 lipca, Raport  “Jesteś ekspertką! Uwierz w to!”, będzie dostępny w wersji pdf wraz z komentarzami znanych i cenionych ekspertów.

Kobiety boją się porażki i podważenia ich kompetencji

Warto zauważyć, że wpływ na to mają różne obawy i blokady. Co ciekawe osoby z wykształceniem wyższym, najbardziej obawiają się porażki. Ponad 60% ankietowanych kobiet z wykształceniem wyższym obawia się, że ich wiedza i kompetencje nie są wystarczające do publicznego dzielenia się wiedzą. Aż 63% ankietowanych kobiet boi się krytyki swoich kompetencji.

Lęk przed porażką odczuwa większa część ankietowanych kobiet z wykształceniem wyższym – 62% z wykształceniem licencjackim (107 ze 171), 57% ankietowanych z wykształceniem magisterskim (401 na 702), oraz 60% (32 osoby z 53) z wykształceniem doktorskim.

O pomysłodawczyni Raportu

 

Ola Gościniak

Jestem Interaktywna www.olagosciniak.pl

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, blogerka, autorka książki “Bądź Online” oraz książkoplaneru “Rok w biznesie online”, mentorka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka.

Od 2015 r. pomaga kobietom z całej Polski w realizacji ich interaktywnych marzeń i osiągnięciu niezależności finansowej na własnych zasadach. Przeszkoliła już ponad 50 tys. Polek. Pokazuje im, jak stworzyć stronę WWW od podstaw, jak założyć sklep internetowy czy rozpocząć biznes online. Z sukcesem tworzy zaangażowaną społeczność Jesteśmy Interaktywne.

Laureatka w XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku w kategorii Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu oraz Lady Business Awards w kategorii Przedsiębiorcza Kobieta to TY. Znalazła się w TOP 20 wpływowych blogerów 2018, 2019, 2020 i TOP 30 2017 w rankingu JasonHunt. Prelegentka i mówczyni na wielu branżowych wydarzeniach.

Absolwentka informatyki na Politechnice Poznańskiej, grafiki projektowej w Collegium Da Vinci oraz coachingu biznesowego w WSKZ. Swoją pierwszą stronę internetową stworzyła jeszcze w podstawówce, 20 lat temu. Od tamtej pory ma ich na swoim koncie ponad 500.

KONTAKT / AUTOR
Ewelina Salwuk-Marko
Ekspert PR
Agencja kreatywna Sal-Mar
660909545
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.